Fotovoltaika pod palbou: Jak předejít požárům a zvýšit bezpečnost instalací

DOMŮ – Blog Detail

Fotovoltaické elektrárny (FVE) se stávají stále populárnějšími díky své schopnosti vyrábět obnovitelnou energii. Bohužel, s rostoucím počtem instalovaných systémů roste i počet požárů spojených s jejich provozem. Jaké jsou hlavní příčiny těchto požárů a jak mohou majitelé domů minimalizovat riziko požárů?

Výbuch domu v Provodově-Šonově

Dne 25. června 2024 došlo v technické místnosti rodinného domu v Provodově-Šonově k výbuchu, který způsobil rozsáhlé poškození celého objektu. Naštěstí se v době události nikdo v domě nenacházel, takže se incident obešel bez zranění. Předběžná výše škody byla odhadnuta na 7 milionů korun.

Vyšetřovatelé a odborníci z webu POŽÁRY.cz se shodují, že příčinou výbuchu byla technická závada na systému fotovoltaické elektrárny. Konkrétně šlo o zkrat, následné hoření a explozi lithium-železo-fosfátových (LiFePO4) článků v bateriovém úložišti. Majitel domu systém fotovoltaiky zakoupil po částech a smontoval sám. Systém byl plně funkční od září 2023.

Specialisté potvrdili, že v zasaženém objektu došlo k poškození článků v bateriovém úložišti fotovoltaického systému, což vedlo k uvolnění hořlavých plynů (vodík, methan, etylen aj.) do interiéru objektu. Tyto plyny vytvořily výbušnou směs, která byla iniciována plamenným hořením, což vedlo k deflagraci plynno-vzduchové směsi s tlakovým účinkem, který způsobil destrukci objektu. Tomáš Magnusek, který je radní Náchoda a kandidát na senátora za SOCDEM, v červenci vyzval dárce, aby přispěli postižené rodině, a zveřejnil emotivní video, ve kterém promluvil strýc majitele domku: „Z minuty na minutu se z nich stali bezdomovci. Sice jsem je u sebe ubytoval, ale jsou to provizorní podmínky. Děti jsou rozdělené mezi babičky, což je těžké.“

Strýc vyjádřil štěstí, že ten den nebyla paní majitelka doma na home office, ale v práci. „Kdyby byla doma, už by tam byly i děti ze školní družiny a školky. Mohla se stát tragédie,“ řekl ve videu. Poděkoval také obci Provodov-Šonov, která přistavila kontejnery, odhlasovala finanční dar 50 tisíc korun a zřídila transparentní účet pro rodinu. Na účtu je aktuálně 494 tisíc korun od dárců a předpokládá se, že jej obec ukončí koncem srpna.

Další soukromá sbírka na Donio.cz usilovala o 3,5 milionu korun, ale vybralo se jen 103 tisíc a sbírka již skončila. Někteří lidé na sociálních sítích kritizovali, že by z ní mělo být financováno živobytí rodiny na rok až dva, než si postaví nový dům a splatí víc než dva miliony z dřívější hypotéky.Domek, do kterého policie a hasiči zakázali vstup, se stal terčem zlodějů už druhou noc po výbuchu. Rodina odhadla škodu na 30 tisíc korun. Poté nainstalovali fotopasti a najali bezpečnostní agenturu. Třetí noc se pokoušel přelézt plot další člověk. Rodina s kamarády se pak pustila do rozebírání stavby, aby zachránili některé materiály.

Požár fotovoltaického systému v garáži rodinného domu v Přerově

Dne 30. července 2024 vyjížděli přerovští hasiči k požáru rozvaděče a baterií fotovoltaického systému v garáži rodinného domu. Díky pohotovosti majitele, který zavřel vrata garáže, se oheň nerozšířil do obytných částí domu.

Jednotky po příjezdu odpojily přívod elektřiny a požár v zakouřené místnosti dohasily pomocí hasicích přístrojů s oxidem uhličitým. Prostor byl odvětrán přetlakovým ventilátorem a bateriové úložiště bylo přemístěno do dvorního traktu, kde proběhla kontrola termokamerou. Příčina požáru je v šetření ve spolupráci s policií.

Statistiky požárů fotovoltaiky

Počet požárů fotovoltaických elektráren roste úměrně s nárůstem jejich instalací. Před deseti lety hasiči evidovali „jen“ 10 požárů fotovoltaiky za rok, loni jich bylo už 55. Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo evidováno 45 požárů FVE, což je více než dvojnásobek oproti celému loňskému roku.

Hlavní příčiny požárů

Neodborná instalace: Největším rizikem je instalace fotovoltaiky svépomocí. Neodborná instalace, nedodržování návodů výrobců jednotlivých komponent, volba nekvalitních materiálů a instalace na nevhodných místech (např. na hořlavém podkladu) jsou hlavními příčinami požárů.

Nekvalitní panely: Dalším problémem je kvalita samotných fotovoltaických panelů. Panely vyráběné v Číně jsou často nekvalitní a jejich zapouzdření je náchylné k praskání, což může vést k zkratům a požárům. Německé studie ukázaly, že 15 % instalovaných solárních panelů má fatální závady.

Legislativní nedostatky: Legislativa sice ukládá povinnost deaktivace FVE v případě požáru, ale neplatí to pro rodinné domy s FVE výkonu do 10 kWh. To znamená, že vysoké napětí v části se stejnosměrným napětím může být pro hasiče smrtelně nebezpečné.

Řešení: Protipožární bezpečnostní opatření

Nabízíme několik protipožárních bezpečnostních opatření, která mohou výrazně snížit riziko požárů spojených s fotovoltaickými systémy:

  1. Hasící šňůry PYROCORD: Žárové šňůry PYROCORD obsahují mikro kapsle hasícího přípravku, které se aktivují v případě požáru a automaticky jej uhasí na samém počátku. Tyto mikro kapsle jsou naplněny nehořlavým plynem, který po dosažení aktivační teploty exploduje a uvolní hasivo. Hasivo nahrazuje kyslík, chladí povrch a rychle a efektivně zabraňuje vzniku plamenů. Tato technologie umožňuje výrobkům zůstat v pohotovostním režimu více než 5 let.
  2. Protipožární opatření k lithiovým storage systémům a MC4 spojovacím konektorům: Naše řešení zahrnují speciální opatření pro lithiové úložiště a spojovací konektory, které jsou častou příčinou požárů. Tato opatření zahrnují kvalitní izolaci, monitoring teploty a implementaci dalších bezpečnostních prvků.

    Proč investovat do projektové dokumentace?

    Pro některé může být otázka, proč platit za projekt, klíčová. Mnozí majitelé malých střešních FVE se rozhodují proti investici do projektové dokumentace, včetně požárně bezpečnostního řešení, protože to znamená další náklady. Bez této dokumentace však není jasné, jak správně umístit panely na střechu nebo jak instalovat kabeláž a další komponenty, aby nedocházelo k přehřívání a následným požárům. Zatímco v okolních zemích je informovanost o protipožárních opatřeních spojených s fotovoltaikou vyšší, u nás legislativa bohužel tento aspekt zanedbává. Nejlépe jsou na tom v Německu, kde FVE způsobují méně než 0,01 % požárů.

    Kvalita skla a materiálů

    Výrobci fotovoltaických panelů dříve používali kalené sklo o tloušťce až čtyř milimetrů. Dnes je běžně používáno sklo tenčí než dva milimetry a nekalené, což nelze kalit. Kombinace tenčího skla, nekvalitních plastů a rostoucího výkonu panelů i napětí vede k nevyhnutelné katastrofě. Dříve bylo sklo lepeno po celé ploše, dnes je to jen pár kapek lepidla. Objevily se dokonce indické panely se zadní stranou z papíru, s životností řádově v měsících.

    Trvanlivost technologií

    Technologie zapouzdření panelů je klíčová. Byl vyvinut silikonový gel, který by umožnil životnost panelů přes 50 let. Nová technologie pouzdření vyvinutá v ČR by mohla být integrována do standardních výrobních linek. Číňané však o taková řešení nemají zájem, protože snižování kvality jim přináší vyšší zisky jak krátkodobě, tak dlouhodobě. Otázka je, kdy to praskne a za jakou cenu. Pravděpodobně za cenu mnoha požárů a možná i ztrát na životech.

    Dobré rady jako sůl

    Plánujete fotovoltaiku? Vyhněte se čínským výrobkům (pokud možno), neklikejte na záruky jako hlavní kritérium a spíše se zaměřte na podezřele nízkou cenu. Nechte si vypracovat projekt včetně požárně bezpečnostních opatření, trvejte na možnosti deaktivace fotovoltaiky, nechte si ji montovat odbornou firmou a provádějte pravidelnou kontrolu, údržbu a opravy panelů, abyste maximálně prodloužili jejich životnost. Počítejte s reálnou životností panelů v rozmezí deseti až nejvýše patnácti let. Nezapomeňte také kontaktovat svého pojišťovacího makléře a aktualizovat pojištění nemovitosti.

    Technologické prostředky hasičů

    Hasiči používají speciální hasicí zařízení Cobra, které dokáže proříznout různé stěny, pláště budov nebo střechy. Zařízení má hydraulicky ovládanou proudnici se systémem založeným na vodním proudu, do kterého je přimícháno abrazivo. E.ON doplňuje, že hašení solární elektrárny většinou probíhá pomocí výškové techniky a speciální látky určené k likvidaci požárů elektrických zařízení. Hasiči nemohou vypnout pojistky ani fotovoltaiku (lze vypnout pouze akumulátor) a oheň uhasit standardním způsobem vodou, ale hasí se pomocí pěny s vodou či oxidem uhličitým ze speciálního zařízení, jelikož hasičům hrozí zásah elektrickým proudem.

Doporučení pro majitele fotovoltaických systémů

  1. Profesionální instalace: Fotovoltaický systém by měl být instalován odbornou firmou, která zajistí správné projektové a požárně bezpečnostní řešení.
  2. Pravidelné kontroly a údržba: Provádějte pravidelné revize a údržbu, aby se předešlo technickým závadám.
  3. Deaktivace FVE: Zajistěte, aby bylo možné fotovoltaický systém v případě nouze deaktivovat.
  4. Aktualizace pojištění: Po instalaci fotovoltaiky kontaktujte svého pojišťovacího makléře a aktualizujte pojištění nemovitosti, aby nedošlo k podpojištění.

Rostoucí počet instalací fotovoltaických elektráren přináší i zvýšené riziko požárů. Neodborná instalace, nekvalitní materiály a legislativní nedostatky jsou hlavními příčinami těchto incidentů. Abychom minimalizovali riziko požárů, je nezbytné trvat na profesionální instalaci, pravidelných kontrolách a aktualizaci pojištění.

Zdroj: idnes.cz, lidovky.cz, cap.cz, ČESKÉSTAVBY.cz, požáry.cz HSZKHK